Wella Elements
Wella Elements este o linie profesională de îngrijire, concepută pentru curățarea, condiționarea și îmbunătățirea coafabilității blânde a părului. Gama include șampon pentru păr, un șampon mai blând pentru scalp uscat, îngrijire de condiționare, o mască și un spray de păr fără clătire. Produsele pot fi combinate în funcție de nevoile scalpului și lungimi, care nu trebuie să fie aceleași.
Scalpul poate fi uscat sau sensibil, în timp ce lungimile sunt normale, vopsite sau predispuse la electrizare. Prin urmare, o rutină corectă nu începe cu alegerea unei singure etichete pentru întregul păr. Alegeți șamponul în principal în funcție de scalp și de cantitatea de depuneri, balsamul, masca și spray-ul în funcție de starea lungimilor.
Cum să alegi șamponul Wella Elements
Șamponul de reînnoire este potrivit pentru curățarea regulată a părului și a scalpului, în funcție de destinația produsului specific. Varianta Calming este destinată unei spălări mai blânde a scalpului sensibil sau uscat. Cu toate acestea, nici eticheta „blând” nu înseamnă că va fi ideal pentru toată lumea. Confortul după spălare, îndepărtarea sebumului și reacția scalpului sunt decisive.
Dacă folosiți mult șampon uscat, uleiuri, fixative sau produse leave-in, este posibil să aveți nevoie ocazional de o curățare mai profundă. Acumularea se poate manifesta prin aplatizare, aspect tern sau senzația că părul este greu de umezit uniform. Ajustați frecvența și intensitatea spălării la starea reală, nu la o regulă universală.
Șampon pentru scalp uscat
Pielea uscată poate părea tensionată, să provoace mâncărime și să creeze fine coji uscate. Un șampon potrivit pentru scalpul uscat ar trebui să îndepărteze sebumul și impuritățile fără o metodă excesiv de agresivă. Importantă este și tehnica: folosiți apă călduță, masați cu vârful degetelor și nu zgâriați scalpul cu unghiile.
Uscăciunea nu este însă singura cauză a mătreții. Mătreața, dermatita seboreică, psoriazisul, reacția de contact și alte afecțiuni pot arăta similar, dar necesită o abordare diferită. Dacă apare roșeață pronunțată, solzi uleioși, cruste, durere, secreții sau mâncărime persistentă, consultați un dermatolog.
Cum să te speli corect pe păr
Părul se umezește bine și o cantitate mică de șampon se distribuie în mai multe locuri de pe scalp. Se masează ușor fără a aduna părul pe creștet. La clătire, spuma care curge va curăța lungimea părului, de aceea nu este necesar să se frece între ele. Dacă prima spălare nu îndepărtează depunerea semnificativă, se poate repeta scurt.
Șamponul clătiți-l bine, deoarece reziduurile de produs pot reduce confortul pielii și pot încărca rădăcinile. Apa nu trebuie să fie rece; o temperatură plăcută, călduță este suficientă. Apa foarte fierbinte poate crește senzația de uscăciune și iritare.
Cât de des să folosiți șampon pentru păr
Intervalul corect depinde de producția de sebum, transpirație, mișcare, styling și starea de sănătate a pielii. Unora le convine spălarea zilnică, altora de câteva ori pe săptămână. Amânarea prelungită a spălării nu este automat mai sănătoasă, iar pielea nu poate fi „antrenată” în mod fiabil pentru a înceta producția de sebum.
Dacă pielea este uscată, încercați un șampon potrivit de blând și apă mai puțin fierbinte, nu neapărat intervale extrem de lungi. Dacă lungimile sunt uscate, tratați-le cu balsam sau mască în loc de curățarea insuficientă a pielii.
Balsam pentru o pieptănare mai ușoară
După spălare, stoarce excesul de apă din lungimi și aplică balsamul de la mijlocul lungimilor spre vârfuri. Lasă să acționeze conform instrucțiunilor și clătește bine. Ingredientele de condiționare reduc electricitatea statică, îmbunătățesc alunecarea și ajută la limitarea stresului mecanic la pieptănare.
Părul fin necesită o doză mai mică și aplicare departe de rădăcini. Lungimile groase, crețe sau poroase pot necesita împărțirea în mai multe secțiuni. Balsamul nu repară biologic firul deteriorat, dar îi poate îmbunătăți semnificativ suprafața și manevrabilitatea.
Masca Wella Elements
Masca este un pas de condiționare mai intens, care poate fi inclus o dată la câteva spălări sau la nevoie. Aplicați-o pe lungimea părului spălat, ușor tamponat și respectați timpul specificat de producător. O acțiune mai lungă nu înseamnă automat un rezultat mai bun.
Dacă părul se aplatizează rapid după mască, reduceți cantitatea sau frecvența. Dacă rămâne aspru și încâlcit, verificați aplicarea uniformă și folosiți produsul pe secțiuni mai mici. Masca nu poate uni permanent vârfurile despicate; partea deteriorată semnificativ va fi îndepărtată prin tăiere.
Spray de păr fără clătire
Spray de păr din linia de condiționare se aplică pe lungimea părului uscat cu prosopul sau pe părul uscat, conform instrucțiunilor produsului specific. Ajută la alunecare, netezire și o pieptănare mai ușoară. Aplicați-l pe secțiuni, concentrându-vă pe zonele care se încurcă sau par aspre.
Sprayul leave-in nu este automat un lac de păr sau un produs de protecție termică. Atribuiți-i fixare sau protecție împotriva căldurii numai dacă producătorul le declară în mod explicit. Pentru părul fin, începeți cu o cantitate mică pentru a menține volumul.
Descurcare fără rupere inutilă
După aplicarea balsamului sau spray-ului, începeți de la vârfuri și avansați în sus. Țineți nodul deasupra locului de descurcare și nu-l smuciți cu forța. Părul umed poate fi mai sensibil la întindere excesivă, de aceea folosiți degetele, un pieptene cu dinți rari sau perie potrivită.
După spălare, stoarce ușor apa din păr cu un prosop absorbant. Nu-l freca și nu-l răsuci strâns. Manipularea delicată este la fel de importantă ca și cosmeticele în sine, mai ales pentru părul lung, vopsit și fin.
Wella Elements pentru păr vopsit
Lungimile colorate pot folosi Elemente dacă nivelul de curățare și condiționare le convine. Cu toate acestea, niciun șampon nu poate opri complet spălarea pigmentului. Rezistența culorii este afectată de sistemul chimic, porozitate, frecvența spălării, temperatura apei și styling termic.
Pentru a menține un aspect strălucitor, folosiți un balsam, limitați căldura excesivă și nu pieptănați părul cu forța. Dacă aveți nevoie să neutralizați reflexele galbene sau portocalii, optați pentru un produs pigmentat adecvat; un șampon obișnuit Elements nu este automat un toner.
Piele sensibilă și parfum
Sensibilitatea este individuală. Un produs care este blând pentru majoritatea oamenilor poate provoca la o persoană specifică arsuri sau mâncărimi. Cu cosmetice noi, monitorizați reacția pielii și încetați să o folosiți dacă starea se înrăutățește.
Reacția alergică de contact poate apărea și la parfumuri, conservanți sau alte ingrediente. Dacă aveți o alergie confirmată, verificați lista completă de ingrediente de pe ambalaj. În cazul reacțiilor repetate, consultați un dermatolog și nu vă bazați doar pe etichetarea de marketing.
Cum să creezi o rutină simplă Elements
Șamponul se bazează pe tipul de scalp, iar balsamul pe lungimea părului. Adăugați o mască dacă balsamul obișnuit nu oferă suficientă alunecare sau netezire. Folosiți un spray la periaj, pentru electrizare sau când aveți nevoie de un finisaj ușor, fără clătire. Nu este necesar să aplicați fiecare produs la fiecare spălare.
Schimbați întotdeauna un singur pas și evaluați rezultatul după ce s-a uscat complet. Dacă părul este greu, reduceți doza de mască sau spray. Dacă pielea este încă tensionată, verificați temperatura apei, frecvența și tehnica de spălare și luați în considerare o consultație profesională.
Întrebări frecvente ale clienților
Ce șampon Wella Elements este potrivit pentru pielea uscată?
Șamponul Calming este destinat curățării blânde a scalpului sensibil sau uscat, conform declarației producătorului.
Șamponul Elements anti-mătreață ajută?
Nu este un șampon antimătreață cu acțiune terapeutică automată. Consultați un dermatolog pentru probleme persistente de mătreață.
Cât de des să folosești șampon pentru păr?
În funcție de ungere, transpirație și acumulare. Un interval universal nu există.
A conditioner pentru scalp?
Balsamul obișnuit aplicați în special pe lungimea părului, dacă producătorul nu specifică explicit și utilizarea pe scalp.
Spray de păr protecție termică?
Doar dacă această funcție este clar indicată pe spray-ul specific.
Pot pot folosi masca la fiecare spălare?
Dacă nu îngreunează părul și instrucțiunile permit, da; cu toate acestea, părul fin adesea necesită o utilizare mai puțin frecventă.
Este Wella Elements potrivit pentru părul vopsit?
Poate, dacă părul se potrivește. Rezistența culorii depinde însă de mai mulți factori, nu doar de șampon.